środa, 18 maja 2022

Algi ujawniają wskazówki dotyczące zmian klimatu na przestrzeni milionów lat

 Organizmy dostosowują swoje ściany komórkowe do warunków środowiskowych, takich jak temperatura. Niektóre adaptacje obejmują zmiany w lipidach, które mogą być zachowane jeszcze długo po tym, jak reszta organizmu ulegnie degradacji. Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze badali szczególną grupę lipidów zwanych diolami długołańcuchowymi, które występują w osadach morskich na całym świecie i które mogą być zachowane przez miliony lat. Naukowcy odkryli, że lipidy te są produkowane przez nieznaną dotąd grupę morskich alg eustigmatofitowych, które wyewoluowały przed powstaniem obecnie znanych gatunków.


Odkrycie to zmienia nasze rozumienie składu i ewolucji tych glonów, ponieważ wcześniej uważano, że składają się one ze stosunkowo niewielkiej grupy gatunków głównie glebowych i słodkowodnych. Ponadto naukowcy wykazali, że stosunek tych charakterystycznych lipidów, znany jako indeks diolu długołańcuchowego, może być wykorzystany do rekonstrukcji letnich temperatur powierzchni morza z przeszłości. Badania te zostały opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).


Na potrzeby tego badania, łączącego wiedzę z Centrum Geonauki Uniwersytetu w Getyndze (Geobiologia) oraz Eksperymentalnej Fykologii i Kolekcji Kultur Alg, naukowcy pobierali próbki wody morskiej z Morza Śródziemnego co miesiąc od kwietnia do października 2019 r. i analizowali je pod kątem zawartości lipidów i DNA. Dane DNA ujawniły występowanie wczesnej ewoluującej grupy morskich glonów eustigmatofitowych, która nie została wcześniej zidentyfikowana. Podobieństwa we wzorcach DNA eustigmatofitów i specyficznych stężeniach lipidów, w połączeniu z dogłębnymi analizami wcześniej opublikowanych zestawów danych DNA i lipidów, wskazują, że te algi morskie są głównymi producentami długołańcuchowych dioli. "Lipidy te znaleziono w osadach z całego świata, pochodzących sprzed milionów lat, aż po dzień dzisiejszy. Jednak do tej pory nikt nie przyporządkował unikalnej sygnatury lipidowej do tych konkretnych alg" - mówi pierwszy autor dr Sebastiaan Rampen, który prowadził badania na Uniwersytecie w Getyndze.


"Do określania dawnych klimatów na przestrzeni dziejów Ziemi można wykorzystać wiele różnych technik" - wyjaśnia Rampen. "To, co jest ekscytujące w naszym odkryciu, to fakt, że wykazaliśmy, iż stosunek tych unikalnych lipidów ujawnia temperatury w najcieplejszych miesiącach. To wyjaśnia, dlaczego odczyty uzyskane tą metodą czasami różnią się od innych rekonstrukcji temperatury, które podają średnie temperatury w ciągu roku. Połączenie różnych metod dostarcza obecnie komplementarnych informacji, które pomagają nam lepiej zrozumieć klimat Ziemi sięgający miliony lat wstecz."


Realizacja tego projektu była możliwa dzięki finansowaniu przez Niemiecką Fundację Badawczą (DFG)


Uniwersytet w Getyndze

PRZECZYTAJ WIĘCEJ businews.pl
itnews24.pl
itlife.pl
ofio.pl
youtube.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Algi ujawniają wskazówki dotyczące zmian klimatu na przestrzeni milionów lat

 Organizmy dostosowują swoje ściany komórkowe do warunków środowiskowych, takich jak temperatura. Niektóre adaptacje obejmują zmiany w lipid...